Bel Fıtığı Ağrıları İçin Egzersizler Nasıl Yapılır?

Bel ağrıları, çağımızda en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bel fıtığı ve bel ağrılarını hafifletmek için yapılan egzersizler, bel kaslarının güçlenmesini sağlar.

Bel kaslarını güçlendirme egzersizlerini düzenli yapmak, bel fıtığının sinirlere yaptığı baskıyı azaltacaktır. Hareketlere, verilen sırayla, yavaş ve dikkatle deneyerek başlayın. Özellikle başlangıçta aşırılığa kaçmayın. Egzersizden sonra hafif ve birkaç dakika süren rahatsızlık önemsizdir; rahatsızlık şiddetli olursa ve 15 – 20 dakikadan fazla sürerse doktorunuza danışmadan devam etmeyiniz.

Egzersizleri üzerine halı ve keçe serilmiş sert zeminde yapınız. Sizi rahatlatırsa ensenizin altına ufak bir yastık koyabilirsiniz. Başlamadan yapılan sıcak tedavisi adalelerinizin gevşemesine yardımcı olabilir. Tekrarlar ve hareketler arasında vücudunuzun tam gevşemesine dikkat ediniz ve yorulunca dinleniniz.

Düz bir zemine sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere basar şekilde bel çukurunuzu yatağa doğru bastırarak düzleştirin. 5’e kadar sayın, gevşeyin. Hareketi günde 3 kez 15 tekrar yapın (Hareketi ellerinizi bel çukuruna koyarak kontrol edebilirsiniz.)

Bel Ağrıları İçin Egzersizler

Sırtüstü yatar pozisyonda bir dizinizi ellerinizle kavrayın ve göğsünüze doğru yavaşça çekin. 5’e kadar sayın ve yavaşça bacağınızı uzatın ve diğer dizle aynı şeyi yapın. Benzer hareketi, iki dizinizi de çekerek tekrarlayın. Hareketi günde 3 kez 15 tekrar yapın

Bel Ağrıları İçin Egzersizler

Serbest olarak sırtüstü yere uzanın ve başınızı yerden 4-5 parmak kadar yukarı kaldırın, bu pozisyonda 5’ekadar sayın ve indirin. Hareketi günde 3 kez 15 tekrar yapın

Bel Ağrıları İçin Egzersizler

Düz bir zemine sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, ayak tabanı yere basar şekilde başınızı ve omuzlarınızı kaldırarak ellerinizle dizlerinize uzanın. 5’e kadar sayın, gevşeyin. Hareketi günde 3 kez 15 tekrar yapın.

Bel Ağrıları İçin Egzersizler