Epidural steroid enjeksiyonları, birçok bel ağrısı ve bacak ağrısı, boyun ve kol ağrısı için yaygın bir tedavi seçeneğidir.

EPİDURAL STEROİD ENJEKSİYONU

Epidural steroid enjeksiyonları, birçok bel ağrısı ve bacak ağrısı, boyun ve kol ağrısı için yaygın bir tedavi seçeneğidir.

Epidural steroid enjeksiyonunda kullanılan çeşitli yollar vardır.

 1. Transforaminal
 2. İnterlaminar
 3. Kaudal

      

Sıklıkla Lomber bölgede yapıldığından lomber enjeksiyon, halk arasında belden yapılan iğne olarak bilinir. Tecrübeli bir doktor, deneyim ve becerilerine, rehberli floroskopi kullanımına, hastanın teşhisine ve benzer semptom ve teşhisler için önceki tedavilerin sonuçlarına bağlı olarak uygulama yolunu seçebilir.

Kronik lumbosakral radiküler ağrı omurga merkezlerinde sık görülen bir durumdur. İlaç tedavisine veya fizyoterapiye yanıt vermeyen hastalarda tedavi zordur ve epidural steroid enjeksiyonu radiküler semptomları hafifletmek için yaygın olarak kullanılan bir müdahaledir.

ETKİSİNİ NASIL GÖSTERİR

 1. Bunlar prostaglandinlerin sentezini engeller,
 2. Nosiseptif c liflerini keser (Steroidler, inflamatuar kimyasalların üretimini azaltır ve sinir liflerinin ağrıya duyarlılığını azaltarak daha az ağrı sinyali üretir.)
 3. Sinir kökünü çevreleyen ödemi azaltır.

Lomber enjeksiyonun rolü tipik olarak günlük aktivitelere dönüşe izin vermek ve akut ağrının olduğu fizik tedavinin yapılamadığı dönemde hastanın ağrısını kesmek hatta sonrasında fizik tedavide ilerleme sağlamak için yeterli ağrı kesici sağlamaktır.

Lomber epidural steroid enjeksiyonlarından kaynaklanan ağrı kesici, ameliyatın ertelenmesine yardımcı olabilir ve fizik tedavi etkili ise cerrahi müdahale ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

ENJEKSİYONLARIN ETKİNLİĞİ

Mevcut araştırmalar, Bu enjeksiyonlardan sonra hastaların %70 ila %90’ında bir hafta ila bir yıl süren ağrı kesici deneyimledikleri genel olarak olumlu sonuçlara işaret etmektedir. İyi bir ağrı kesici etki görülürse, ilk enjeksiyondaki iyileşme azalmaya başladığında ikinci bir enjeksiyon düşünülebilir. Genel olarak, 12 aylık bir süre içinde en fazla 3 enjeksiyon yapılabilir.

HANGİ HASTALARDA YAPILIR ?

 • Cerrahi düşünülmeyen lomber disk hernisi
 • Lomber Dejeneratif disk hastalığı
 • Lomber Spinal Stenoz (Kanal darlığı)

Daha az yaygın olarak, lokalize sırt ağrısı ( eksenel sırt ağrısı ) ve nörojenik topallama (yürürken ortaya çıkan sırt ağrısı ve bacak ağrısı) bu enjeksiyonlarla tedavi edilebilir.

Burada önemli olan nokta öncelikli olarak beyin cerrahi tarafından değerlendirilip cerrahi ekarte edilmeli. Her yöntemde olduğu gibi her derde deva olarak görülüp radiküler ağrısı şiddetli, felç gelişmiş, idrar ve gayta inkontinansı olan yani ilerleyici nörolojik defisitleri olan hastalara yapılmamalı.

Epidural steroid enjeksiyonları nispeten güvenli ve minimal invaziv olarak kabul edilir.

YAN ETKİLER

 • Enjeksiyon sonrası ağrı
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bayılma (vazovagal atak)
 • Yüzün kızarması

Bu etkiler tipik olarak birkaç dakika ila saat içinde çözülür.

KİMLERE YAPILMAZ

Enjeksiyonlar tipik olarak enfeksiyonlar, tümörler veya kanama bozuklukları gibi bazı karmaşık tıbbi durumlar mevcut olduğunda yapılmaz. Ayrıca kontrolsüz şeker hastalığı, bazı kalp rahatsızlıkları ve hamilelik durumlarında enjeksiyon yapılmayabilir.

Servikal epidural steroid enjeksiyonları, servikal radiküler ağrının yaygın bir tedavisidir. Önemli güvenlik hususları, omurilik enfarktüsü ve spinal epidural hematom olasılığına dikkat etmeyi içerir. Uygun, radyografik, teknik ve farmakolojik prensipler kullanıldığında, bu prosedürler nispeten güvenlidir. Servikal epidural steroid enjeksiyonları, radiküler ağrının kısa süreli tedavisinde etkilidir