Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Acil servislerde en çok başvuru yapılan rahatsızlıklar arasında bel ağrısı şikayeti olduğunu biliyor muydunuz? Bel ağrısı şikayetlerinin en büyük nedenlerinin başında da bel fıtığı gelmektedir. Yani acil servise bel ağrısı nedeniyle başvuran hastaların çoğunluğunun nedeni bel fıtığıdır diyebiliriz. Peki bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri nelerdir sorusunun cevabını ararken öncelikle kendi kendimizin doktoru olmamız gerektiğini unutmamak gerekir. Çünkü vücudumuzda her zaman olmayan yani olağan dışı durumlar gördüğümüzde ya da hissettiğimizde mutlaka bir doktora başvurmamız gerektiğini unutmayalım.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir sorusu için akla gelecek ilk şikayet ağrıdır yani bel ağrısıdır. Ne yazık ki bu bel ağrısı basit ağrı kesicilerle de geçmez. Yani ağrı kesicilerin eğer rahatsızlığınız bel fıtığı ise bel ağrılarına pek bir çaresi olmaz.

Bel fıtığının belirtileri nelerdir dediğimiz zaman bel ağrısı dışında özellikle bacak ağrısı da bel fıtığının belirtileri arasında en belirgin şikayetler arasında ilk sıralarda yer alır.

Hatta ileri derecelerde artık hem bel bölgesi hem de bacaklar uyuşmaya başlar.

Eğer bu şikayetler dikkate alınmaz ve doktora başvurulmakta geç kalınırsa bacakta güç ve incelme bile görülebilir.

Hastalık ilerledikçe ve doktora başvurmak geciktikçe artık bir sonraki aşamada kişide hareket kısıtlılığı baş gösterebilir. Hareket kısıtlılığından kasıt kişinin topallayarak yürümeye başlamasıdır.

Hatta bu durumda kişinin yürürken bir tarafa doğru yatması bile görülebilmektedir. Duyu ve refleks kayıplarının da yaşanabileceği bel fıtığı rahatsızlıklarında cinsel fonksiyonların kaybı da söz konusu olabilir.

Bel fıtığının belirtileri arasında bazı durumlarda ender de olsa idrar ile büyük tuvaletin tutulamaması da görülebilir. Bunun nedeni ise yani tuvaletin tutulamaması fıtığın omurilik ve sinir köklerine aşırı baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Ne yazık ki tüm belirtilere rağmen doktora başvurmamak ya da kontrole gitmeyi geciktirmek kötü sonuçlarda doğurabilir. Bel fıtığının son aşamasında kişi felç olabilir.

Bel fıtığı belirtileri nelerdir sorusuna şöyle maddeler halinde de cevap verebiliriz:

  • Basit ağrı kesicilerle veya istirahatle geçmeyen, bel ve bazen beraberinde bacak ağrısı,
  • Bacaklarda uyuşma, karıncalanma,
  • Hastalık ilerledikçe güç kaybı,
  • Hareket kısıtlılığı,
  • Topallayarak yürüme,
  • Yürürken vücudun bir tarafa doğru eğilmesi,
  • Duyu kaybı ve refleks kusurları,
  • Ender de olsa idrar kaçırma