Kafa Travmaları

Özellikle trafik kazalarının yoğun bir şekilde yaşandığı ülkemizde, beraberinde iş kazaları ve diğer küçük yaralanmalar acil poliklikiniklere en sık başvurma nedenlerindendir. Ayrıca çocuk yaş grubunda rastlanan kafa yaralanmaları da hafife alınmayacak kadar önemlidir. Kafa yaralanmaları en hafiften en ağırına kadar erken müdahale ile hayat kurtarır ve birçok sakatlıkların önüne geçilebilir. Kafa yaralanmalarının tiplerine göre sınıflanması ve detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yaralanmaların tipine göre beraberinde olabilecek omurilik ve karın içi organ yaralanmalarını her zaman akılda tutmak gerekir. Multidisipliner yaklaşım gerektiren travmalardır. Kafa travmasının ağırlığına göre, geçici şuur kaybı, unutkanlık, başağrısı, görme bozuklukları, felçler ve ağır koma tablosuna kadar değişen bulgularla kendini gösterebilir. Özellikle ebeveynlerin çocukları ev ve oyun ortamındaki kazalarda uyanık olması gerekir.

Bazı kafa travmaları olduğu anda bulgu vermeyebilir. Ama daha ileri ki zamanlarda beyin kanaması ile kendini gösterebilir.
Önemli bir konu da travma sonrası bakım ve sakatlıkların önüne geçmektir. Ya da sonrasında oluşabilecek bazı hastalıkların önüne geçmek gerekir. Bu yüzden her dalda tecrübeli bir merkez olan iyi bir hastanede tedavi ve bakımının yapılması gerekir.

kafa_travmalari_1 kafa_travmalari_2